Zespół Szkół Katolickich świętuje dzień św. Stanisława Kostki

Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej świętuje dzień swojego patrona – św. Stanisława Kostki. Z tej okazji w Bazylice Katedralnej odbyła się Msza św., połączona ze ślubowaniem nowoprzyjętych licealistów oraz wręczeniem Nagród Dyrektora Szkoły.

Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W homilii zwrócił się do zgromadzonej młodzieży. - Łaska naszego Chrztu Świętego nie jest inna, niż ta, którą otrzymał święty Stanisław. Inna może być dojrzałość naszej wiary, nasze zdolności intelektualne czy chęć nauki i życiowe ambicje. Nie jest tajemnicą, że ten sam kapitał w różnych rękach przynosi różne owoce. Czasem rodzi zadziwiająco wielkie sukcesy, a czasem niesie niebywałe rozczarowanie. Niech więc każdy popatrzy na siebie i niech wie, że ideał Ewangeliczny, jaki osiągnął święty Stanisław Kostka nie czyni nikogo bezużytecznym w naszym świecie – powiedział Pasterz.

Następnie młodzież rozpoczynające naukę w liceum złożyła ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając sumienną naukę i rozwijanie łaski wiary. Przyzywała też wstawiennictwa swojego patrona.

Pod koniec Eucharystii wręczone zostały Nagrody Dyrektora Szkoły. Przyznawane są one uczniom z najwyższą średnią i osiągnięciami w nauce. Otrzymali je: Marcel Hałan, Monika Anyż; Julia Makowska i Maria Chaberko zostały wyróżnione Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

- W okresie pandemii działamy bardzo sprawnie, 1 września przystąpiliśmy do nauki w ławkach. Przygotowujemy naszych uczniów poprzez edukację do życia, ale także do egzaminów. Nasza szkoła respektuje Katolicką Naukę Społeczną, wychowujemy uczniów w duchu otwartości, ale też świadomości własnych fundamentów – mówi ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich.

O szkole wypowiadają się także jej uczniowie i absolwenci:

- Ta szkoła wyznaje te wartości, którymi kieruję się w życiu. Panuje tu inny klimat,inne zasady, a koledzy kierują się innymi zasadami – mówi Jakub z 3 klasy liceum.

- 6 lat temu wybrałem Gimnazjum Katolickie, które jako jedno nielicznych w Kielcach kultywuje wartości katolickie. Ważne, że jest kaplica, gdzie można w każdej chwili pójść się pomodlić – mówi Paweł, absolwent szkoły.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć