Bp Jan Piotrowski zapowiada Trzeci Kongres Eucharystyczny Diecezji Kieleckiej

„Proszę was, niech każda świątynia parafialna zamienia się w Wieczernik, a nasze częstsze zjednoczenie z Jezusem w Komunii świętej uczyni nas świadkami Jego odkupieńczej miłości” – zachęca Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Pasterz Kościoła Kieleckiego, w specjalnym słowie, które było odczytywane w kościołach, zapowiada III Diecezjalny Kongres Eucharystyczny.

Pan Jezus w misji Odkupiciela człowieka nigdy nie zrezygnował, aby być Chlebem Życia. Tej prawdy uczy Wieczernik, gdzie Pan Jezus w obecności swoich uczniów ustanowił Eucharystię. „Od tej pory Eucharystia stała się sercem życia wspólnoty Kościoła” – przypomina biskup.

„Jeśli Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, to nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia” – stwierdza hierarcha podkreślając trwałość tego daru, „nie ograniczonego do przeszłości”.

Zauważa także, że nauczanie Kościoła o Eucharystii jest niezwykle bogate.

„Jak ufam, będzie ono obficie wybrzmiewać w czasie przegotowania do Trzeciego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kieleckiej, jaki będziemy przeżywać pod hasłem: „Mocą Chrystusa Eucharystycznego jesteś świadkiem wiary” – pisze bp Piotrowski.

Jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego, „Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. Inne zaś sakramenty, tak jak wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa, wiążą się ze świętą Eucharystią i do niej zmierzają” – zauważa.

Biskup nazywa Eucharystię „szczytem działania, przez które Bóg w Chrystusie uświęca świat” oraz „szczytem kultu, jaki ludzie w Duchu Świętym oddają Chrystusowi, a przez Niego Ojcu”.

Biskup kielecki nawiązuje do faktu, iż kończy się trzyletni cykl duszpasterski Kościoła w Polsce poświęcony Eucharystii i zachęca do praktykowania pobożności eucharystycznej.

„Nie tylko poszczególni wierni mają znajdować czas na przebywanie na modlitwie przed sakramentem Ołtarza, ale jest to zadanie całych parafii i różnych grup kościelnych, by praktykowały wspólnotową adorację. Jednocześnie swoją wartość zachowują inne istniejące formy pobożności eucharystycznej. Chodzi o procesje eucharystyczne, a szczególnie o procesję w uroczystość Bożego Ciała, pobożną praktykę nabożeństwa czterdziestogodzinnego, kongresy eucharystyczne lokalne, narodowe i międzynarodowe oraz inne inicjatywy” – tłumaczy biskup.

Przypomina także historię dwóch kongresów eucharystycznych w diecezji kieleckiej. Pierwszy z nich miał miejsce w Jędrzejowie w 1934 r., drugi zaś poprzedził wizytę apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II w Kielcach w 1988 r.

„Jednak prawdziwe życie eucharystyczne Kościoła kieleckiego, to codzienna Eucharystia w naszych kościołach parafialnych, kaplicach szpitalnych i zakonnych, a także w domach rekolekcyjnych, Domach Pomocy Społecznej czy nawet w Areszcie Śledczym” – podkreśla bp Piotrowski.

Prosi kapłanów o „eucharystyczne przepowiadanie i przygotowanie wiernych do tego wydarzenia, szczególnie przez sakrament pokuty i pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu i pełne troski prowadzenie dzieci do Pierwszej Komunii świętej”.

„Niech tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będzie „Statio Orbis”, a więc głównym świętem Trzeciego Kongresu Eucharystycznego w naszej diecezji” – apeluje. – „Niech Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie idzie w procesjach przez nasze wioski i miasta, niech ożywia wiarę zdrowych, umacnia chorych i cierpiących, daje nadzieję wątpiącym i niech będzie przez nas coraz bardziej kochany w małżeństwach i rodzinach, szkołach i urzędach, plebaniach i domach zakonnych oraz w każdym ludzkim sercu” – zachęca wiernych biskup kielecki.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Słowo Biskupa Kieleckiego