Młodzi kapłani formowali się w Skorzeszycach

W dniach 23-25 lutego 2023 r. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej im. Arcybiskupa Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach odbyła się II tura seminarium naukowego dla młodych kapłanów.

Zakończone w sobotę wydarzenie wpisuje się w cykl permanentnej formacji intelektualno-duchowej kapłanów nad którą czuwa Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

Tegoroczne Dni Formacji związane były z duszpasterską i katechetyczną pracą księży przede wszystkim z grupą ministrancką. Niemniej podjęte zagadania stanowią bardzo dobre źródło wiadomości do formacji każdej grupy wiekowej.

Podjęta przez prowadzących tematyka dotyczyła m.in.:
- cech i celów Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii i diecezji;
- wartości ojca, jako osoby odpowiedzialnej za kształtowanie syna we współpracy
z duszpasterzem ministrantów;
- form pracy z ministrantami, w tym kształtu zbiórek z wykorzystaniem czasopisma „KNC”;
- neuroplastyczności człowieka;
- zagrożeń spowodowanych uzależnieniem od ekranu;
- obaw, które niesie ze sobą idea dataizmu.

Prelegentami byli ks. Jakub Dębiec – kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej, wykładowca liturgiki; Michała Bondyra – redaktor naczelny czasopisma „Król Nam Chryste”; Dawid Radomski – trener i specjalista w zakresie kształtowania dobrych nawyków, w tym zapobiegania uzależnieniom (z naciskiem na nowe media) oraz ks. Paweł Ścisłowicz - wizytator nauki religii.

Dziękujemy wszystkim księżom, którzy łącznie w liczbie blisko 135 osób pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie i aktywnie uczestniczyli w Dniach Formacji. O poprzedniej turze możesz przeczytać TUTAJ.

ks. dr Paweł Ścisłowicz
SODMiDN