Blisko tysiąc osób uczestniczyło 8 czerwca 2013 r. w XI Spotkaniu Młodzieży Diecezji Kieleckiej z cyklu „U źródła wiary”, które odbyło się w historycznym miejscu chrztu Wiślan – w sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy. Z młodzieżą modlił się i przewodniczył Mszy św. bp Kazimierz Gurda.
Kilkugodzinne spotkanie przebiegało pod hasłem „Bądź solą ziemi, nadaj smak życiu”, które nawiązywało do duszpasterskiego tematu roku i obecne było w prezentacjach, pantomimach, świadectwach, muzyce – specjalny utwór nawiązujący do tego motta skomponował np. zespół klerycki "Kerygmat".
Spotkanie rozpoczęło się w kilku parafiach w okolicy Wiślicy, przy tzw. kościołach stacyjnych w Chotlu Czerwonym, Jurkowie, Kocinie, Strożyskach, gdzie m.in. młodzież wysłuchała specjalnych katechez. Następnie grupy młodzieży z księżmi i katechetami udały się kilkoma trasami, liczącymi 5–7 km, z pielgrzymką do Wiślicy. Byli wśród nich ministranci, członkowie scholi, grup i ruchów wspólnotowych oraz osoby tuż po przyjęciu sakramentu bierzmowania.
Wkraczający na plac celebry w Wiślicy przechodzili przez szpaler osób odmawiających modlitwę wstawienniczą. Ustawiony był też specjalny namiot dla modlitwy wstawienniczej – z tej możliwości skorzystało wielu uczestników spotkania.
Grupa młodzieży wyjeżdżająca w lipcu na Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro przygotowała pantomimę z elementami tańca, młodzież trwała także na adoracji Najświętszego Sakramentu. Jednym z ważniejszych punktów programu było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej i Msza św. w Bazylice wiślickiej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.
Wśród uczestników spotkania przeważała młodzież gimnazjalna, a całość animował Ruch Światło –Życie, z Domowym Kościołem Ruchu Światło – Życie.
Na zakończenie z koncertem wystąpił zespół „Love story”, a bp Kazimierz Gurda udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie. Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką.
Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku jako kościół ekspiacyjny za śmierć ks. Baryczki. Budowla była rozbudowywana do końca XIV wieku. Kościół jest gotycki, murowany z ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej). Obok kościoła - wapienna misa zwana „misą chrzcielną” kojarzona z przyjęciem chrztu ok. 880 r. przez księcia Wiślan z rąk św. Cyryla i Metodego.
Inny cenny zabytek Wiślicy - Dom Długosza, został zbudowany obok kolegiaty w 1460 r., obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne. Długosz - słynny kronikarz i prepozyt kapituły wiślickiej wychowywał tutaj synów Kazimierza Jagiellończyka. Wielu absolwentów szkoły wiślickiej kontynuowało naukę na Akademii Krakowskiej.
W Wiślicy znajduje się diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej, stąd rokrocznie wyrusza piesza pielgrzymka kielecka na Jasną Górę oraz odbywa się diecezjalne spotkanie młodzieży.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Zobacz: Relacja na YouTube
Pobierz: Plakat w wersji PDF
Zobacz: Regulamin uczestnictwa
Zobacz: Informacje dla duszpasterzy
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Drugie czytanie
z II Niedzieli Adwentu, Rok C.
W modlitwie wiernych co najmniej jedno wezwanie nawiązujące do Adwentu.
Na zakończenie modlitwy powszechnej kolekta
II Niedzieli Adwentu z krótkim zakończeniem.
Prefacja o Niepokalanym
Poczęciu NMP – nr 59.
W modlitwach eucharystycznych
1-3 wspomnienie tajemnicy dnia.
Dziś XXV Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. Przed kościołami zbiórka ofiar do puszek.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl